четвъртък, 23 септември 2010 г.

Оранжевата песен и мойто есенно настроение

Нали си спомняте оранжевата песен? Ето и линк към нея http://vbox7.com/play:e809d692 ако сте я забравили.

И така днес е първият ден на есента. Времето е слънчево, но духа студен вятър и това ми навя оранжеви мисли за идващата зима. А те при мене идват под формата на подготовка за зимата и затова отидох и купих тези прекрасни оранжеви чушки и моркови:

Много са красиви, нали? Просто не се стърпях и ги снимах, защото такива чушки не съм виждала в САЩ и Холандия, а и съм сигурна, че на вас ви липсват.


Сигурно се чудите какво ще правя с толкова чушки и моркови. Просто ще ги бланширам за около 5 минути в подсолена вода и след като изстинат, ще ги сложа в найлонови торбички и във фризера.





Големите и прави чушки са за пълнене, а малките ги нарязвам на малки парченца и стават както за омлети, така и за много други видове манджа (каква хубава дума!!!). Mangiare на италиански означава храна (food) и храня се (eat). 

Боб чорба

Най-вкусната боб чорба
Намерих тази рецепта в един много добър кулинарен блог http://hobbitkitchen.blogspot.com/ преди около година и от тогава ми стана любима.  
Продукти:
  1. Стар фасул около 500 гр.
 
( за предпочитане пъстър, от бежовия сорт, известен като Велинградски. Известен още като Pinto Beans, по места, където не знаят, че е Велинградски – В България струва 3 пъти по-скъпо от белия боб и не съм сигурна, че си заслужава . Но става прекрасно и с бял дребен боб, колкото по-дребен, толкова по-добре! )
  1. Лук - 2 глави, нарязани;
  2. Целина - половин средна глава. Когато нямам глава целина слагам листа, които винаги имам замразени във фризера
  3. Моркови - 2 едри, нарязани на кубчета.
  4. Розмарин - 3-4 стръкчета, цели
  5. Джоджън, а може и мента - 1-2 стръкчета или 5-6 цели сушени листа
  6. Червен пипер - 2 чаени лъжички;
  7. Домати - 1 консерва 400 гр или 3-4 пресни домата
  8. Чесън - 5-6 едри скилидки, смачкани без да са обелени (аз ги беля)
  9. Суха чубрица и/или мащерка - 1 чаена лъжичка
  10. Босилек пресен - 10-15 листа, или 1 ч.л. сух
Изкиснете фасула през нощта (поне 4 часа) и го сложете да се вари с продуктите от точка 2. до т. 6 включително и 3-4 лъжици олио или зехтин. Аз слагам и свинско джоланче, но понеже не винаги се намира по магазините, а и със сигурност не и в Америка и Холандия (където са мойте дечица), може да се сложат свински ребърца и/или някаква хубава суха наденица.






Получава се изключително ароматна и предизвикателна манджа. Препоръчвам лют пипер на вкус, и добавям малко оцет.
Добър апетит и ми се обадете да ми кажете дали ви харесва!!!!




Когато чорбата е почти сварена, добавете доматите, червения пипер, чесъна и чубрицата, сол и още extra-virgin зехтин. Варете, докато съвсем омекне и сосът се посгъсти (около 10 минути). Добавете накъсания или накълцан босилек.

четвъртък, 9 септември 2010 г.

Старата готварска тетрадка на майка

Ето това е моето вдъхновение да започна този блог - старата тетрадка на майка ми с рецепти, която аз наследих когато бях на около 23 години. Не че имаше много записани рецепти в нея. Просто така се получи, че аз разчитах много на кулинарни умения и съвети на мама и в един момент разбрах, че тя заминава за Куба с баща ми! Това беше шокиращо за мене. Аз оставах сама с мъж и детенце на 2 години, а и още не бях завършила висшето си образование! Ужас!!!!



Когато разбрах, че заминават, аз я помолих - мамо, нека да си запиша елементарни рецепти без които няма да преживеем. Просто така чувствах нещата тогава. 

Майка ми е невероятна домакиня и аз винаги съм се чуствала засенчена от нея. На тази възраст тя ме беше научила да правя торти и пити и то доста добре и толкова. И така - мама ме напускаше и аз трябваше да се справям сама с живота - готвене, чистене, пране на ръка (тогава нямаше автоматични перални), гледане на детенце, гладене (тогава всичко се гладеше), учене и може би и други неща, ако останеше време. Но оставаше много време за купони с приятели. Просто бях млада и обичах живота!!!!

Е ето това е най-често правената рецепта от мене по времето когато децата бяха малки:


Личи си от мръсните страници, че тази рецепта е правена доста пъти, а и Рада (дъщеря ми) ще потвърди. Нали така Раденце?

От известно време започнах да събирам интересни рецепти и си помислих, че ще е добре, ако децата ми имат достъп до тях. Е, няма да стане като продължа да ги записвам в старата тетрадка, нищо че тя беше единствената кулинарна книга, която замина с мене в Америка и се върна обратно в България. И затова започнах този блог.

Сушени домати за зимата



Сушени домати за зимата


една рецепта от италианската кухня, едно е когато гледаш малките бурканчета в магазина и съвсем друго когато си ги приготвиш сам, по-вкусни са

Чудесно мезе за зимата и съставка за приготвянето на по-изискани сосове

за сушените домати:

1 кг домати, аз използвах рома домати. С чери ще стане още по-красиво

1/4 връзка магданоз

10-15 листа босилек

2 стръка розмарин

2 ч. л. сол

2 ч. л. кафява захар, а може и обикновена

На тази снимка подправките са мое производство, с изключение на маданоза.



за маринатата: 4-6 листа босилек

2-3 клонки розмарин

2-3 стръка магданоз

2-3 скилидки чесън

зехтин за заливане

Доматите се нарязват на четвъртинки, посоляват се и се оставят да престоят 30 минути.
След това се нареждат в тава, поръсват се със захар и с наситнените зелени подправки. Слагат се в предварително загрята на 100 градуса фурна, сушат се 1/2 час, след това се обръщат и се пекат още около 3 часа.



Когато са готови, доматите се разпределят в 2-3 малки бурканчета, поставя се по една скилидка чесън, магданоз, 1-2 листа босилек, 1 клонка розмарин, притиска се добре и се залива със зехтин. Съхранява се на хладно.



Вярно е,че се приготвят много дълго, но си струва. Тази рецепта е на Звездев. И понеже сина ми и дъщеря ми не знаят кой е Звездев, защото не живеят в България (и слава богу!), нека им обясня, че той има добро кулинарно шоу по една от бг телевизиите.