вторник, 1 март 2011 г.

Cajun-Spiced Potato Wedges


Необходими продукти:
  • 6 необелени картофа
  • 3 глави червен лук, нарязани на 8 парчета всяка
  • 1 лимон, нарязан на 6 парчета
  • 12 скилидки необелен чесън
  • 4 листа дафинов лист
  • 1/3 чаша зехтин
  • 3 с.л. пресен лимонов сок
  • 1 с.л. доматено пюре
  • 1 ч.л. червен пипер
  • 1 ч.л. ригън
  • 1 ч.л. суха мащерка
  • 1/2 ч.л. лют пипер (ако имате cayenne pepper, още по-добре)
  • 1/2 ч.л. смлян кимион
  • сол и прясно смлян черен пипер
Начин на приготвяне:

Измийте много добре картофите, без да ги белите. Нарежете ги на дебели триъгълни парчета. Сотирайте ги в голяма тенджера с вряща посолена вода за около 3 минути. Излейте водата и ги оставете да се отцедят добре. Картофите може да се приготвят няколко часа преди запичането им.

Сложете картофите, лука, лимона, чесъна и дафиновия лист в голяма тава за печене.

Разбийте добре зехтина, лимоновия сок, доматеното пюре, червения пипер, ригъна, мащерката, лютия пипер и кимиона и излейте сместта върху картофите. Разбъркайте добре и овкусете със сол и черен пипер.

Печете във загрята фурна на около 200 градуса, като разбърквате картофите често.


Изглеждат вкусни, нали? А и за любителите на печен лук и чесън е много изкусително ястие или гарнитура.

понеделник, 28 февруари 2011 г.

Вретено по родопски

Реших да сготвя още едно ядене по рецепта на бай Данчо - готвача на Тодор Живков. Всичките му ястия са типично български и много вкусни.  Както винаги вложих и малко въображение, като добавих в каймата сос уорчестър и малко лют пипер, но това не е задължително. Ние обичаме по-пикантни ястия. Имах приятели на гости и вретеното по родопски беше високо оценено.

Необходими продукти:
  1. кайма - 1 кг
  2. яйца - 7 бр., 2 от които твърдо сварени
  3. магданоз - 1 връзка
  4. галета - 300 гр
  5. индийско орехче - 1/2 ч.л.
  6. черен пипер - 1/2 ч.л.
  7. сос уорчестър - 2 с.л.
  8. сол на вкус
  9. моркови - 200 гр
  10. кисели краставички - 300 гр
Каймата се омесва добре с 2 яйца, нарязания на ситно магданоз, сос уорчестър, част от галетата, индийско орехче, черен пипер и сол на вкус.  По време на омесването намазнявайте ръцете си с малко олио. Трябва да се внимава със солта, защото каймата понякога е солена (ако сте купили пакетирана) и в соса уорчестър също има сол. Оставя се да престои поне няколко часа в хладилника, покрита с прозрачно фолио, за да се овкуси добре.

За плънката на вретеното се сваряват 2 яйца и морковите.  След това яйцата, морковите и киселите краставички се настъргват на едро ренде и се объркват добре.


Каймата се изважда от хладилника и се оформят топки, които се разплескват и в средата се слага от плънката.

След това внимателно се оформят във вид на вретено и се овалват добре в галета.

След това се потапят в останалите разбити 3 яйца и се панират в тиган с олио. Температурата не трябва да бъде много висока, за да не останат сурови отвътре.


Аз ги сервирах с печени картофи по кейджунски (cajun-spiced potatoes), но може и с обикновена картофена салата.


Рецептата за печените картофи  (cajun-spiced potatoes) ще публикувам скоро. Не знам как да преведа cajun на български, но това е кухня типична за американския щат Луизиана. Стават много вкусни!

четвъртък, 10 февруари 2011 г.

Мусака с картофи

Преди известно време гледах бай Данчо, готвача на Тодор Живков, по телевизията как приготва тази мусака. Хареса ми това, че я приготва без никакво запържване, а и начина на приготвяне на заливката. Аз и преди това съм правила мусака без пържене, но такава заливка не бях правила. Повярвайте ми стана много вкусно ядене, а и надявам се по диетично.


Необходими продукти:

Кайма - 500 гр смес свинско и телешко
Картофи - 1 кг
Лук - една голяма глава
Зехтин или олио - 100 мл
Домати от консерва - 100-150 гр
Черен пипер на вкус
Червен пипер - 2 с. л.
Чубрица, или друга подправка като мащерка или ригън
Магданоз - 1 връзка
Сол

За заливката:
Яйца - 3 бр.
Брашно - 2 с.л.
Кисело мляко - 400 гр
Кашкавал или друго настъргано твърдо сирене - 150 гр

Начин на приготвяне:

Картофите се обелват и нарязват на дребни кубчета.


 Лукът се нарязва на дребно. Изсипват се в тавата и се добавя каймата. Прибавят се доматите и се налива вода (а още по-добре прясно мляко) до нивото на продуктите. Тази смес се разбърква добре с ръка, за да стане каймата на "трохи". Добавя се зехтина.

Яденето се слага в загрята фурна на 180 градуса и се пече докато картофите омекнат. Когато това стане тавата се изважда от фурната и се добавят солта и останалите подправки. Разбърква се и се връща във фурната за около 10 минути, докато приготвим заливката.

Как се приготвя заливката?

Отделяме белтъците и жълтъците на яйцата в два отделни съда.Разбиваме жълтъците и постепенно добавяме брашното и след това киселото мляко.


След това разбиваме белтъците на сняг и ги добавяме към жълтъчената смес.



Изваждаме тавата от фурната и изливаме заливката върху мусаката. Поръсваме с настърган кашкавал. Връщаме яденето във фурната и печем до зачервяване.


понеделник, 31 януари 2011 г.

Зелеви сарми със сини сливи, булгур и наденички


Идеята да направя тези сарми е от едно кулинарно шоу, което гледахме с Майкъл. Само че той предложи да заменя ориза с булгур и аз веднага прегърнах идеята му. Твърди се, че булгурът е много по-полезен от ориза, особено за диабетици. Освен това добавих сушени сини сливи и стафиди за по-интересен вкус.
Необходими продукти:
·         12 листа кисело зеле
·         12 малки наденички или 6 броя големи срязани на две
·         6 броя нарязани сушени сливи
·         100 гр стафиди
·         1 чаена чаша булгур
·         2 големи глави лук
·         1/3 чаена чаша зехтин
·         1 с. л. мащерка
·         1. с. л. червен пипер (аз сложих шафран в плънката)
·         1 дафинов лист
·         2-3 зърна бахар
·         сол, черен пипер
Това е булгурът, който ползвам за готвене. Купувам го от Женския пазар в София и е внос от Сирия. Има два вида: по-дребен за салата като табуле и по-едър като този, който е за готвене и спокойно може да замени ориза в много ястия.

А това е шафрана, който също купих от сирийски магазин.
Надупчваме надничките с клечка за зъби и ги запържваме в олиото или зехтина. Изваждаме ги и ги слагаме върху домакинска хартия.

Нарязаният лук се запържва в същия зехтин, където сме пържили наденичките. Прибавя се булгура и се задушава 2-3 минути. Прибавя се мащерка, черен пипер, сини сливи, стафиди, шафран и се налива 1 чаена чаша гореща вода. Задушават се докато се поеме водата.

Завиват се сарми с големина по избор, ето така:
 

Нареждат се в тенджера. Прибавя се дафинов лист и няколко зърна бахар. Заливат се със зелев сок и гореща вода, като се внимава колко сок се слага, защото надениците са солени, както и киселото зеле. Сол в плънката с булгура аз не слагам по същите причини. Затискат се с чиния и се варят на слаб огън до готовност. Могат да се сервират полети със запържен зехтин с червен пипер.

Да ви е сладко!!!





събота, 8 януари 2011 г.

Спаначник

Продукти:

  1. 1 пакет кори за баница
  2. 125 гр краве масло и малко олио
  3. ½ кг спанак
  4. 5 стръка пресен лук или 1 глава стар лук
  5. 400 гр сирене
  6. 6 яйца
  7. Джоджен или мента


 

Начин на приготвяне:

Спанакът се измива и се нарязва на тънки лентички. Лукът се нарязва и се запържва в сгорещеното олио. Прибавя се спанакът и се задушава докато омекне. Накрая се прибавя и нарязания джоджен или мента. Оставя се настрани да поизстине.

Разбиват се 3 яйца, сиренето се натрошава и се добавя към яйцата.

Тавата за печене се намазва с разтопеното масло и започваме да редим корите. Слагаме 4 кори, като всяка се намазва с разтопеното масло. След това слагаме 1/3 от плънката и пак 4 кори намазани с масло. Така продължаваме с плънка кори, като накрая слагаме кори и пак намазваме с масло.

Печем баницата в предварително нагрята фурна на 180 градуса. Когато се зачерви отгоре се полива с още 3 разбити яйца и се допича.